PROJEKTY UE
Podkategorie
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" 11
Odnowienie stawów 1
„Ochrona zasobów i kształtowanie krajobrazu wiejskiego w dorzeczu Dąbroczni na terenie Gminy Pępowo poprzez odnowienie stawów wraz z zagospodarowaniem, odnowieniem rowów melioracyjnych oraz wykonanie nasadzeń śródpolnych i przydrożnych”
Wiatrak 3
"Renowacja zabytkowego wiatraka wraz z urządzeniem terenu na stanicę rowerową"
Renowacja zabytkowego wiatraka wraz z urządzeniem terenu na stanicę rowerową 0
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja inwestycyjna: „Renowacja zabytkowego wiatraka wraz z urządzeniem terenu na stanicę rowerową”, mająca na celu odnowę i poprawę stanu zabytkowego obiektu budowlanego, służącego zachowaniu dziedzictwa kulturowego
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przewidywany wynik operacji: Zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez odnowienie zabytkowego wiatraka typu koźlak będącego jednym z nielicznych zachowanych obiektów na terenie powiatu gostyńskiego wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia nadającego odpowiednią oprawę miejscu i utworzeniem wysokiej jakości oferty turystycznej i edukacyjnej.
Stanica rowerowa skrzydlaty zakątek 0
Stanica rowerowa położona jest u zbiegu ulic: Sportowej, Kobylińskiej i Powstańców Wielkopolskich w Pępowie. Zakątek powstał z myślą o tych, którzy chcą połączyć aktywny wypoczynek wraz z możliwością odpoczynku w zacisznej przystani strzeżonej od lat przez zabytkowy wiatrak . To właśnie „Franciszek” dał początek nazwie „Skrzydlaty Zakątek”. Pod jego skrzydłami powstało pełne uroku miejsce służące rekreacji. Wzdłuż alejek i w miejscach szczególnie atrakcyjnych zamontowano ławki parkowe oraz punkty oświetleniowe o zróżnicowanym charakterze nadającym odpowiednią oprawę miejscu. Całości dopełniają nowe nasadzenia krzewów i traw ozdobnych. Dla strudzonych w drodze powstała wiata rekreacyjna, a dla żądnych wiedzy punkt informacyjny z trasami ścieżek rowerowych oraz tajemnicami wiatraka „Franciszka”.
Wiatrak |
Stanica Rowerowa - Trasy Dla Białoczerwonej |
Najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić:
1) Kościół pw. św. Jadwigi w Pępowie Archidiecezja Poznańska
2) Kościół pw. św. Katarzyny w Skoraszewicach Archidiecezja Poznańska
3) Centrum Pępowa - fontanny i ścieżka pieszo - rowerowa (z powodu Covid19 fontanny są nieczynne)
4) Miejsce wyznaczone do kąpieli :"Cegielnia" z pawilonem (z powodu Covid19 kąpielisko jest nieczynne)
6) Pępowo - Późnobarokowy zespół pałacowy (1760-80)
7) Pępowo - Plebania z 1774 r.
8) Pępowo - Grób - pomnik Cypriana Jarochowskiego
10) Pępowo - Pomnik Edmunda Bojanowskiego
11) Pępowo - Figura św. Barbary
12) Pępowo - Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej
13) Kasztanówka - ścieżka pieszo-rowerowa od ulicy Kobylińskiej do stadionu
14) Stadion sportowy przy ulicy Sportowej
15) Ostoja przyrody przy ulicy Bażantarnia
16) Gębice - Teren rekreacyjny z otwartą strefą aktywności i zarybionym stawem
17) Krzekotowice - ścieżka historyczna "Miłosne zachwyty Mickiewicza wśród żabich śpiewów" z miejscem rekreacji przy stawach
WRPO - Program regionalny 4
Rozbudowa oczyszczalni scieków komunalnych w Pępowie 4
Zadanie pt. „Rozbudowa oczyszczalni ścieków komunalnych w Pępowie” jest realizowane w ramach Osi Priorytetowej 4 „Środowisko”, Działania 4.3 „Gospodarka wodno - ściekowa”, Poddziałania 4.3.1 „Gospodarka wodno - ściekowa” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020 w kwocie 4 983 260,18 zł zgodnie z umową o dofinansowanie nr RPWP.04.03.01-30-0035/17 podpisaną w dniu 09.11.2018 r.
Przedsięwzięcie dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki w kwocie 2 811 980,00 zł zgodnie z umową nr 423/2019/Wn15/OW-ok-kp/P z dnia 23.09.2019 r.
Celem projektu jest rozbudowa oczyszczalni ścieków dla umożliwienia odbioru i oczyszczania w stopniu wymaganym przez dyrektywę 91/271/EWG dopływającego do oczyszczalni strumienia ścieków.
Obecnie oczyszczalnia ścieków w Pępowie posiada przepustowość średniodobową 600 m3/d.Surowe ścieki komunalne dopływają do oczyszczalni w Pępowie gminnym systemem kanalizacyjnym, część ścieków dowożona jest także wozami asenizacyjnymi. Znacząca część ścieków pochodzi z przemysłu. Obecnie w wielu okresach ilość dopływających ścieków znacząco przekracza założenia projektowe, szczególnie w czasie wzmożonych opadów. W celu umożliwienia pracy oczyszczalni na potrzeby retencji nadmiernej ilości ścieków wykorzystywana jest kanalizacja sanitarna. Także ładunek zanieczyszczeń w ściekach surowych znacznie przekracza założenia projektowe oraz cechuje się dużą okresową zmiennością w, co przekłada się na problemy z prawidłową pracą oczyszczalni. Projekt został uwzględniony w V Aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków oraz wynika z Master Planu dla Dyrektywy Ściekowej. Na poziomie lokalnym projekt wpisuje się w cel strategiczny nr 2 "Aktywna ochrona środowiska wraz z doskonaleniem infrastruktury technicznej, transportowej i informatycznej" Strategii Rozwoju Gminy Pępowo na lata 2014-2020. W dokumencie tym wskazano program operacyjny 2.1 "Poprawienie infrastruktury technicznej" w ramach którego rozbudowa oczyszczalni została wprost uwzględniona jako działanie 2.1.1. Zadanie związane z rozbudową oczyszczalni ścieków w Pępowie zostało także uwzględnione w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Pępowo na lata 2013-2016 z perspektywą do 2020 roku w ramach celu ekologicznego "Zrównoważone użytkowanie zasobów wodnych".
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników rezultatu:
- Liczba dodatkowych osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków: 3 338 RLM
- Przewidywana liczba osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków: 3 338 RLM
- Wzrost zatrudnienia we wspieranych podmiotach (innych niż przedsiębiorstwa): 0 EPC
Wskaźniki zostaną osiągnięte w 2020 r.
Projekt jest zgodny z następującymi dokumentami strategicznymi o zasięgu ponadlokalnym:
1) „Zaktualizowana Strategia Rozwoju Województwa Wielkopolskiego do 2020 roku” – poprzez realizację celu operacyjnego 2.7 Poprawa gospodarki wodnościekowej,
2) „Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu Europa 2020”
3) "Strategia UE dla Morza Bałtyckiego"
Zadanie 1. Rozbudowa oczyszczalni ścieków
Wartość brutto – zgodnie z umową o dofinansowanie: 9 334 719,28 zł
Wartość brutto – zgodnie z umową podpisaną z Wykonawcą: 10 965 450,00 zł
Dofinansowanie: 4 877 052,69 zł
Pożyczka z NFOŚiGW: 2 790 523,32 zł
Zadanie 2. Nadzór inwestorski
Wartość brutto – zgodnie z umową o dofinansowanie: 280 041,58 zł
Wartość brutto – zgodnie z umową podpisaną z Wykonawcą: 204 918,00 zł
Dofinansowanie: 106 207,49 zł
Pożyczka z NFOŚiGW: 60 392,51 zł