W lipcu br. do zespołu Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego dołączyła Anastasiia Bondarenko, która przejęła pałeczkę po swojej poprzedniczce Alonie Krasovskiej i będzie kontynuować projekt #DobraRobota.
Projekt #DobraRobota to inicjatywa SWPPG rozpoczęta w 2019 roku. Głównym celem projektu jest wsparcie pracodawców z ziemi gostyńskiej zatrudniających pracowników z zagranicy w codziennych kontaktach z pracownikami. Również pracownicy zagraniczni mogą liczyć na wsparcie wolontariusza w SWPPG.
- Zdecydowaliśmy się kontynuować projekt #DobraRobota, gdyż mimo pandemii i zawirowań na rynku pracy liczba pracujących w Polsce cudzoziemców stale się zwiększa. – mówi Krzysztof Marzec, prezes zarządu SWPPG – Zależy nam aby pokazać ziemię gostyńską jako gościnne miejsce, w którym warto pracować a także wesprzeć przedsiębiorców, którzy zmagają się z brakiem wykwalifikowanej kadry.
Za realizację zadań w projekcie #DobraRobota odpowiedzialna będzie Anastasiia Bondarenko, która przyjechała do Gostynia z Kijowa. Anastasiia jest kulturoznawczynią, tłumaczką języka perskiego i miłośniczką kina, kawy oraz książek.
Sprawdźcie sami co mówi o sobie i o projekcie.
Dlaczego zdecydowałaś się na przyjazd do Polski, w szczególności do Gostynia?
Uwielbiam podróżować ale raczej w nieturystyczny sposób: wolę poznawać nowe miejsca przez zamieszkanie w nich i znajomość z miejscowymi mieszkańcami. W taki sposób przez życie codzienne, najlepiej poznać kraj od środka.
Decyzja o wzięciu udziały w projekcie SWPPG wynikła w bardzo naturalny sposób. Miałam doświadczenia pracy w federacji związków zawodowych, gdzie przez ostatni lata kwestia migracji zarobkowej staje się tematem bardziej i bardziej dyskutowanym. Byłam zaskoczona, kiedy znalazłam taką inicjatywę od strony Polskiej. Ponadto od pracodawców. Dla mnie ten projekt to sposób na zbadanie kwestii migracji zarobkowej jednocześnie z punktu widzenia i migranta, i polskiej strony. Są to również nowe wyzwania i rozwój w nowych dziedzinach.
Jakie masz nadzieje? Jakie cele? Co chciałabyś przede wszystkim zrobić przez ten rok w Polsce?
Przede wszystkim, chciałabym kontynuować z godnością działania swojej poprzedniczki, Alyony :)
Ona założyła dobrą bazę, stworzywszy Informator – zbiór podstawowych informacji z różnych dziedzin codziennego życia dla migrantów. Dlatego moim celem (jednym z) jest promocja tego dorobku - żeby on znalazł swojego odbiorcę - Albo odbiorca jego. Bardzo ważnym dla mnie punktem jest budowania wspólnoty migrantów i kwestia integracji z polskim społeczeństwem.
Też, biorąc pod uwagę moje pasje, chciałabym prezentować ukraińską kulturę jako coś większego niż znane "wareniki (ukraiński pierogi) i kozaki".
Jako prywatna osoba przez ten rok mam świetnie okazje żeby poprawić swój poziom języka polskiego i sprawdzić stereotypy na temat polskich potraw.
Co najbardziej podoba Ci się w Gostyniu?
Nie wiem czy to gostyńska cecha, czy w ogóle polska, ale macie inne podejścia do życia - bardzo wywarzonego. Dzięki temu, mogę odpocząć od szalonego tempu wielkiego miasta.
Też podoba się mnie jednorodność miejscowej architektury - po mieszance architekturalnej Kijowa to też czuje się jako miód na duszy.
Z Twojej perspektywy – czy Polacy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców?
Wiem, że mam dość kiepski polski, ale ci mieszkańcy, z którymi miałam kontakty traktowali mnie w bardzo przyjazny sposób. Dlatego teraz mam dość przyjemne wrażenia.
Jak Twoje dotychczasowe doświadczenie pomoże w realizacji projektu?
Oprócz tego że sama jestem imigrantką, mówię po rosyjsku i ukraińsku, mam też doświadczenia pracy w zakresie ochrony praw pracowniczych. Mam też innych umiejętności, które mogą być przydatnymi, na przykład, uczę się projektowania graficznego.
Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego zaprasza przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców do kontaktu pod numerem telefonu 539 310 205 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Cudzoziemców natomiast na fanpage https://www.facebook.com/cudzoziemcyGostyn .
Działanie w ramach inicjatywy #DobraRobota możliwe są dzięki udziałowi SWPPG w projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności „To Get There” koordynowanym przez Stowarzyszanie „Jeden Świat” z Poznania.