Lokalizacja - Pępowo - Cegielnia - przed domem Poprawów lub przy kąpielisku Pępowo – Cegielnia – Czeluścin – Czeluścinek - Magdalenki - Krzekotowice – Gębice Kościuszkowo – Siedlec – Babkowice – Pępowo (ok. 25 km)

Cegielnia stała się w ostatnich latach gminnym kąpieliskiem przyciągającym amatorów kąpieli i gry w siatkówkę ku rozpaczy licznego grona spragnionych ciszy i spokoju wędkarzy. Mało kto z licznych odwiedzających to urocze miejsce wie, że przed wojną na Cegielni mieszkał wraz z rodzicami i siedmiorgiem rodzeństwa Feliks Poprawa – najmłodszy spośród 15 Polaków rozstrzelanych przez Niemców na rynku w Krobi 21 X 1939 r. (w chwili śmierci miał niespełna 18 lat). W tej samej egzekucji zginęli dwaj inni mieszkańcy naszej gminy; sąsiad Poprawów z Cegielni -Walenty Walczak (lat 24) oraz Jan Szczurny z Pępowa (lat 25). Dlaczego Niemcy ich zamordowali? Bo byli Polakami! Feliks Poprawa przed wojną aktywnie działał w młodzieżowych organizacjach. W wieku 17 lat zgłosił się na ochotnika do wojska. Patriotycznej postawy mógł uczyć się od starszego brata, Jana, który wówczas pełnił służbę wojskową i postanowił zostać w wojsku na stałe. Już sam fakt społecznego zaangażowania Feliksa mógł zdecydować o wpisaniu go na listę osób skazanych na śmierć w publicznej egzekucji. To miejscowi Niemcy i volksdeutsche faktycznie decydowali w sprawie doboru ofiar przewidzianych do aresztowania i lik­widacji, wystarczyło, że któryś z niemieckich osadników miał pretensje do jakiegoś  Polaka, aby wciągnąć go na „czarną listę” tych, którzy mieli zginąć.

            Publiczne egzekucje mające na celu zastraszenie polskiej ludności i unicestwienie działaczy politycznych i społecznych w naszym regionie, dokonywane przez specjalne komando „śmierci”, odbyły się tego samego dnia – 21 X 1939 r. w Krobi, Gostyniu i Poniecu. Jeden z aresztowanych w Krobi, ułaskawiony w ostatniej chwili, przekazał rodzinie Poprawów wiadomość, że wypowiedziane przez łzy ostatnie słowa Feliksa brzmiały: „Chociaż my zginiemy, ale Polska będzie.”

Z Cegielni kierujemy się początkowo w stronę Kobylina, jednak przed Anielinem odbijamy z szosy w prawo na wiodący polną drogą szlak konny (ok. 3 km), którym dotrzemy do będącego kolejnym celem naszej wyprawy Czeluścina.