Urząd Gminy Pępowo przypomina, że zgodnie z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.) wszystkie budynki/garaże blaszane, z płyt betonowych oraz innych konstrukcji, które są w jakikolwiek sposób trwale związane z gruntem (np. kotwami, śrubami, słupami) podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od budynków pozostałych.

Zmiana ta ma związek z wprowadzeniem do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicji „trwałego związania z gruntem” – to takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć lub spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu budowlanego na inne miejsce.

Oznacza to, że budynek/garaż, który do tej pory był uznawany za niezwiązany trwale z gruntem, od 1 stycznia 2025 r. podlega opodatkowaniu.

Co należy zrobić?

Należy wypełnić formularz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych – formularz IN-1 oraz załączniki ZIN-1; ZIN-2 i ZN-3 są dostępne na naszej stronie internetowej pepowo.pl/gospodarka/podatki-na-2025-rok.html lub na stronie ministerstwa finansów – https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/.

W razie potrzeby, jesteśmy do Państwa dyspozycji w poniedziałki w godzinach od 7.15 do 16.00 oraz od wtorku do piątku od 7.15 do 15.00 w Urzędzie Gminy Pępowo, ul. St. Nadstawek 6, biuro nr 16 lub pod numerem telefonu 655758996.

Wypełniony formularz należy złożyć w Urzędzie Gminy Pępowo. Po dokonaniu korekty naliczenia zobowiązania podatkowego, zmieniona decyzja zostanie wysłana na adres wskazany w złożonej informacji.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Szanowni Państwo, w ostatnim czasie zostały potwierdzone ogniska ptasiej grypy w powiecie krotoszyńskim, jarocińskim, kościańskim, leszczyńskim, rawickim. W wyniku bardzo niepokojącej sytuacji w powiecie krotoszyńskim (6 ognisk), Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego miejscowości Kaczagórka i Bułaków zostały objęte obszarem zagrożonym.  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu przypomina zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Ologowanie_EFS_EFRRHERB.png

Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska" w Pępowie z dniem 24.03.2025 r. ogłosiło nabór nr FEWP.08.01-IZ.00-001/25 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027, którego Instytucją Zarządzającą jest Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu przekazuje informacje dotyczące aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie chorób zakaźnych zwierząt.

W dniu 21 marca 2025 r. przedstawiciel Słowacji poinformował o stwierdzeniu pryszczycy (FMD) w 3 gospodarstwach położonych w okresie Dunajska Streda, tj. na obszarze zagrożonym ustanowionym w promieniu 10 km wokół ogniska FMD stwierdzonego na terytorium Węgier. W związku z powyższym słowackie służby wprowadziły zakaz wywozu zwierząt parzystokopytnych z całego terytorium Słowacji.

Szanowni Państwo,

Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska oraz Podsekretarz Stanu w KPRM Marek Krawczyk serdecznie zapraszają przedstawicieli trzeciego sektora do udziału w spotkaniach dotyczących nowego Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Pozarządowych na rok 2025 – „Moc Małych Społeczności”.

Celem programu o budżecie 70 milionów jest wzmacnianie instytucjonalne małych i średnich organizacji pozarządowych z terenów wiejskich i mniejszych miejscowości oraz zwiększanie ich odporności poprzez rozwój aktywności obywatelskiej, podnoszenie kompetencji i tworzenie sieci współpracy.

Spotkania nakreślą założenia oraz możliwości uzyskania dofinansowania w ramach nowego programu.

Zapraszamy na spotkania z Podsekretarzem Stanu w KPRM Markiem Krawczykiem w Państwa regionie, które odbędą się 25.03.2025:

- godz. 10:00-11:15 – Leszno, Ratusz, ul. Rynek 1

- godz. 12:30-13:45 – Jarocin, Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, ul. Wrocławska 12

- godz. 15:45-17:00 – Krotoszyn, Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera, ul. Benicka 9

- godz. 18:00-19:15 – Ostrów Wielkopolski, Centrum Aktywności Lokalnej, ul. Powstańców Wielkopolskich 14

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne na temat konkursu dotyczącego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach naboru 6.10 "Aktywna integracja" organizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu we współpracy z Wielkopolską Radą Koordynacyjną Związkiem Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się 20 marca 2025 r. (czwartek) w godzinach 12:00 - 14:00 w formie zdalnej na platformie ZOOM.
Omówiona zostaną: dokumentacja dotycząca naboru nr FEWP.06.10-IP.01-001/25 oraz wskazania dotyczące realizacji projektów.

Spotkanie skierowane jest dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy są zainteresowane pozyskaniem dofinansowania na:

  • aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez wsparcie społeczne, zawodowe, edukacyjne i zdrowotne,
  • tworzenie nowych miejsc reintegracji,
  • rozszerzanie usług w istniejących instytucjach, takich jak WTZ, ZAZ, CIS, KIS czy ŚDS.

Więcej informacji na temat naboru znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.wrk.org.pl

11 marca przypada jedno z najważniejszych świąt w samorządowym kalendarzu - DZIEŃ SOŁTYSA.

Z tej okazji życzymy wszystkim Sołtyskom i Sołtysom niesłabnącej satysfakcji z codziennej służby na rzecz naszych małych ojczyzn oraz dużo zdrowia, energii i dobrych pomysłów na kolejne lata.

Niech Wasza starania przynoszą owocne rezultaty, a zaangażowanie w rozwój Waszych miejscowości przynosi radość nie tylko Wam, ale i wszystkim mieszkańcom.

Załączamy też list Marszałka Sejmu RP z okazji Dnia Sołtysa.

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (DSI-I.KW-00044-25.pdf)DSI-I.KW-00044-25.pdf

Powiatowy Urząd Pracy w  Gostyniu informuje, że w 2025 r. rozpoczęliśmy realizację NOWEGO PROJEKTU Aktywizacja bezrobotnych w powiecie gostyńskim, który realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla Wielkopolski o silniejszym wymiarze społecznym (EFS+), Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty PUP.  

 

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (projekt.docx)projekt.docx

Szanowni Państwo,

 Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza szkoły na wszystkich etapach edukacyjnych, inne placówki oświatowe, a także biblioteki publiczne do udziału w ogólnoświatowej kampanii Global Money Week (GMW). Hasło przewodnie 13. edycji GMW, która odbędzie się pomiędzy 17 a 23 marca 2025 roku brzmi: „Pomyśl zanim klikniesz follow. Miej finanse pod kontrolą".

Wójt Gminy Pępowo ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Żłobka Gminnego w Pępowie. Ogłoszenie o naborze wraz z załącznikami dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Pępowo.

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (Notatka - PISOP.docx)Notatka - PISOP.docx

Informacja Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - ekoschemat - dobrostan zwierząt

Przypominamy, że wszyscy rolnicy realizujący ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący
o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

Złożenie stosownych informacji w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 14 marca decydować będzie o możliwości przyznania pomocy finansowej.

W przeciwnym razie pomoc taka nie będzie mogła być wypłacona na rzecz wnioskujących rolników lub będzie wypłacona w terminie późniejszym.

Termin na odbycie szkolenia upływa 14 marca 2025 r.

Organizatorzy  i formy szkoleń:

Szkolenia organizują: Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).  Szkolenia są dostępne w trzech formach:

  • ekranowej, w której rolnik sam przechodzi szkolenie dostępne on-line; ta forma szkolenia dostępna jest 24 h/7 dni w tygodniu,
  • webinarium –  prowadzone on-line przez trenera (przeszkolonego doradcę),
  • stacjonarnie w ODR.

Dostęp do szkolenia ekranowego i informacje o terminach webinariów i szkoleń stacjonarnych
są dostępne pod adresem https://szkoleniadlarolnika.pl/

Po ukończeniu szkolenia rolnik otrzyma zaświadczenie, które  trzeba złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 21 marca 2025 r.

Informujemy również, że wydłużony został do 14 marca 2025 r. termin na określenie w systemie IRZplus przeznaczenia bydła do opasu. Jest to ważna informacja dla rolników wnioskujących o płatności do ekoschematu Dobrostan zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów.

Jak określić przeznaczenie bydła do opasu?

Określenia przeznaczenia bydła do opasu w systemie IRZplus można dokonać poprzez wybór jednego z kierunków użytkowania:

  • mleczny do opasu;
  • mięsny do opasu;
  • do opasu.

Co zyskują rolnicy?

Dzięki wydłużeniu terminu rolnicy będą mogli otrzymać płatność do bydła, dla którego realizowali praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt w ramach wariantu Dobrostan opasów zgodnie
z przepisami rozporządzenia dobrostanowego, a dla którego nie określili dotychczas w IRZplus przeznaczenia tego bydła do opasu.

Do płatności zostanie także zakwalifikowane:

  • Bydło poddane ubojowi do 14 marca 2025 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu.
  • Bydła sprzedane do 14 marca 2025 r., w odniesieniu do którego do tego dnia rolnik nie określił w systemie IRZplus kierunku użytkowania lub ten kierunek określił bez uwzględnienia przeznaczenia tego bydła do opasu. Rolnik wnioskujący o płatność w ramach wariantu Dobrostan opasów powinien złożyć do ARiMR oświadczenie o opasaniu tego bydła
    w gospodarstwie do czasu jego sprzedaży.

 

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (Dane adresowe BP ARiMR.docx)Dane adresowe BP ARiMR.docx

W związku z obowiązkiem segregacji odzieży i tekstyliów, Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego, podjął inicjatywę której celem jest ułatwienie mieszkańcom prawidłowej segregacji oraz wygodnego pozbywania się odzieży, tekstyliów i obuwia.

Dzięki współpracy z firmami odbierającymi odpady KZGRL wprowadził możliwość przekazywania tych odpadów podczas zbiórek odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

To dodatkowe udogodnienie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla mieszkańców i stanowi rezultat wieloletniej współpracy oraz znajomości potrzeb lokalnej społeczności.

Na terenie KZGRL zasada segregacji odzieży i odpadów obowiązuje już od 2020 roku. Dotychczas mieszkańcy mogli oddawać je w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), a teraz oprócz PSZOK-ów zyskują dodatkową możliwość podczas zbiórek objazdowych:

  • Każda nieruchomość ma wyznaczony termin objazdowej zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
  • Podczas tych zbiórek można dodatkowo wystawić worki zawierające: odzież, tekstylia, obuwie.
  • Aby odpady zostały odebrane, należy przestrzegać następujących zasad:
    - odpady muszą być spakowane w przejrzyste worki - takie, przez które widać ich zawartość (czarne worki nie będą odbierane),

- tekstylia, odzież i obuwie muszą być zapakowane osobno: tekstylia w osobnym worku, odzież w osobnym worku i buty w osobnym worku. Nie należy ich mieszać.

- zawiązane worki należy wystawić przed posesję do godziny 6.00 w dniu objazdowych zbiórek odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Wójt Gminy Pępowo ogłasza II ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż na własność nieruchomości niezabudowanej położonej w miejscowości Skoraszewice

Stowarzyszenie DZIECKO ogłasza Konkurs Grantowy PGS - Program Grantów Społecznych. Termin składania wniosków upływa 7 marca 2025 r. Pula grantów to 55 000 zł!

Wójt Gminy Pępowo podaje wykaz podmiotów otrzymujących wsparcie finansowe w zakresie działalności statutowej klubów sportowych na rok budżetowy 2025

 ROK I – OBOWIĄZUJE od 01.02.2025 do 31.01.2026

Załączniki:
Plik
Pobierz plik (Wyciąg z taryfy - rok 1.docx)Wyciąg z taryfy - rok 1.docx

W dniu 17.02.2025 r. Wójt Gminy Pępowo rozpatrzył wnioski złożone przez kluby sportowe działające  na terenie Gminy Pępowo dotyczące dofinansowania działalności statutowej klubów.

Więcej informacji w załączniku https://bip.pepowo.pl/dokument/5933

Powiat Gostyński przygotowuje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. To strategiczny dokument, który ma pokazać kierunki rozwoju transportu na terenie powiatu.

Wszyscy możemy mieć w tym swój udział!

W jaki sposób?

Wystarczy wypełnić anonimową ankietę:

https://powiatgostyn-pzmm.webankieta.pl/

Zajmie Wam to dosłownie kilka minut. Będziemy wdzięczni za Państwa zaangażowanie w sprawy powiatu i jego rozwoju.