Szanowni Państwo,

Obecna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest bardzo trudna
i uciążliwa zarówno dla Was, mieszkańców, jak i dla budżetu naszej gminy. Wymaga zatem podjęcia z mojej strony zdecydowanych i konkretnych działań.

W związku z przewidywanym spowolnieniem gospodarczym i odczuwalnym już dziś zmniejszeniem wpływów budżetowych, postanowiłem wprowadzić program oszczędnościowy, którego celem jest zabezpieczenie funkcjonowania gminy w najbliższym, niepewnym czasie.

Zaleciłem, aby we wszystkich naszych jednostkach organizacyjnych (szkoły, GOPS, GOK)  oraz w Urzędzie Gminy Pępowo ograniczyć wydatki do niezbędnego minimum zapewniającego ciągłość funkcjonowania.

Zaplanowane i rozpoczęte już wcześniej zadania inwestycyjne, jak chociażby nasza sztandarowa oczyszczalnia, postaramy się konsekwentnie realizować. Pozostałe – w miarę rozwoju sytuacji i aktualnych możliwości finansowych – będziemy realizować ostrożnie.

W ramach oszczędności unieważniony został  konkurs dla organizacji pozarządowych,
z którego kilka zadań być może uda się zrealizować w okresie jesiennym. Ograniczona
i zmieniona zostanie też dotacja dla klubów sportowych działających na terenie naszej gminy.

Drodzy Mieszkańcy,

Aktualna sytuacja epidemiczna i niepokojące prognozy sprawiły, że po konsultacji
z podległymi mi pracownikami podjąłem decyzję o odwołaniu wszystkich gminnych imprez sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych, które były zaplanowane do 30 czerwca br.

Nie odbędzie się zatem organizowany od 10 lat Bieg Katyński. Rezygnujemy z obchodów świąt majowych, ograniczając je do symbolicznego minimum. Odwołujemy także majowy piknik przy wiatraku oraz turniej wsi na Orliku.

Nie odbędzie się dziecięcy turniej piłkarski im. Ryszarda Zjeżdżałki oraz czerwcowe zawody wędkarskie dla dzieci i starszych. Rezygnujemy z organizacji gminnych zawodów sportowo-pożarniczych OSP, obchodów Dni Ziemi Pępowskiej, które miały się odbyć w dniach 19-21 czerwca, oraz z organizacji cieszących się ogromnym zainteresowaniem zawodów z cyklu „Runaway”.

Niestety, obecny trudny czas nie napawa optymizmem i sprawia, że musimy zabezpieczać  fundusze, które umożliwią nam na podejmowanie działań związanych z ochroną naszego zdrowia w nierównej walce z niewidocznym wirusem oraz pozwolą na udzielenie wsparcia firmom i przedsiębiorcom, którzy zapewniają pracę i stanowią źródło utrzymania naszych mieszkańców.

Z poważaniem i życzeniami lepszych dni

Wójt Gminy Pępowo
Grzegorz Matuszak