Realizujemy ważną społecznie i bezpłatną misję zwiększania świadomości dysleksji w Polsce. Poprzednim jej etapem był pierwszy na taką skalę, przeprowadzany online Ogólnopolski Test Dysleksji.

Publikujemy raport "Dysleksja w Polsce w 2023 r.".

Wynika z niego, że dysleksja stanowi w Polsce o wiele poważniejsze wyzwanie, niż wskazują oficjalne dane. Być może sprowokuje to szeroką dyskusję w środowisku szkolnym.

Mniej niż 15 procent. Czy faktycznie tylko tylu uczniów zmaga się w Polsce z dysleksją? Tak wynika z oficjalnych danych. Jednak w rzeczywistości ten odsetek może być potężnie niedoszacowany. Wskazują na to wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, przeprowadzonego przez platformy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie ukazał się raport przedstawiający zebrane dane. 

Faktyczny obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji {mają szansę|mogą] zrewolucjonizować postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, jesiennej edycji testu wzięło udział niemal 4 tysiące uczniów. I aż połowa badanych przejawiała oznaki dysleksji! Skąd wzięły się te rozbieżności? To efekt braku świadomości w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak rozpoznawać symptomy, a często też boimy się diagnozy. Tymczasem dysleksja wcale nie jest powodem do wstydu, ani nie ogranicza szans. Wręcz przeciwnie - zdając sobie sprawę z trudności, z jakimi zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele. 

Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport "Dysleksja w Polsce w 2023 r." kieruje nowe światło na to zaburzenie. Przedstawia dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę. Zawiera nie tylko ogólny rezultat, ale także szczegółowe analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w poszczególnych grupach wiekowych i obszarach nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz zmiany sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo wygląda na to, że wcale nie jest to marginalny problem. 

Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Z tego właśnie powodu celem testu było możliwie wczesne wyłapanie oznak dysleksji wśród uczniów. Wysoki rezultat stanowił dla ucznia i rodziców sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei otwiera drogę do skuteczniejszego wsparcia naszych dzieci. 

Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do publikowania informacji o raporcie na swoich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Razem możemy zwiększyć świadomość na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, po czym poznać pierwsze oznaki dysleksji u Twojego dziecka? Nie martw się, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Pod tym linkiem znajdziesz instrukcję wypełnienia testu: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto traktować jako wskazówkę, czy wskazana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

Nasze dzieci zasługują na każdą możliwość rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to kluczowy element tej układanki. Razem możemy zdziałać dużo dobrego dla edukacji w Polsce!

Z poważaniem,
Zespół Zday.pl